cara_menu.gif, 1 kB
menu_konec.gif, 7 kB
kont_horni.gif, 2 kB

Tělovýchovná jednota Sokol Hoštka


Vážení sportovní přátelé,
všechny vás zde vítám. 5.7. 2002 naše TJ oslavila 70 let hošteckého fotbalu. Dnes slavíme 80 let a já vás při této příležitosti na úvod žádám, abychom minutou ticha uctili památku všech těch, kteří se tohoto okamžiku nedožili.
Děkuji.

Nyní na úvod několik organizačních záležitostí. Sešli jsme se abychom mohli společně oslavili toto kulaté osmdesáté výročí nejen fotbalu v Hoštce. Abychom zavzpomínali, ale také si řekli jak dál do budoucnosti. K tomu je počítáno, že do 12:45 budeme diskutovat. Ve 12:45 vám všem bude rozdán oběd - guláš a k tomu jedno pití v režii TJ. Další případná konzumace bude již na váš účet. Samozřejmě můžeme diskutovat i v průběhu oběda a po něm.

V průběhu budou kolovat fotografie především ze zahájení provozu nových kabin, starých kabin a také fotografie mužstev. Fotografie jsou také v kabinách. Někteří z vás obdrželi a nebo ještě obdrží vlaječky k tomuto výročí. Případně je bude možné zakoupit na hřišti. Také jsou k dispozici diplomy z nedávných úspěchů žáků a dorostu.

Na toto sezení byli pozváni někteří funkcionáři, hráči a příznivci. Také zástupci města Hoštka a sponzorů. Pan starosta se dostaví za chvíli. Pozváni byli rovněž zástupci FAČRu - okresního fotbalového svazu Litoměřice. Ti se omlouvají a mám vám vyřídit pozdravy.

Historie a současnost.

V roce 2001 při příležitosti výročí 100 let české kopané, byli oceněni pamětními listy naši zasloužilí členové: paní Božena Miklová, pánové Josef Salač a Josef Paleček.
V roce 2006 byla panu Salačovi udělena výkonným výborem Českého svazu tělesné výchovy „medaile za práci ve prospěch tělovýchovy a sportu“, za celoživotní práci a výjimečný přínos pro rozvoj tělovýchovy a sportu.

Po dlouhých letech škváry máme podle nás krásné travnaté hřiště a chceme ho ještě vylepšovat. Prvním počinem byla instalace závlahy, schopné v krátkém čase a s minimem lidské práce, zavlažit celé hřiště.
V roce 2005 se nám podařila regenerace travnatého povrchu v celkové částce 130 tisíc korun. V 2006 bylo nově oploceno hřiště. Závlaha i oplocení bylo realizováno plně na náklady města. Díky sponzorským darům jsme si pořídili nový traktůrek na sekání trávy včetně rozmetadla na hnojivo. Pravidelně v rámci možností hnojíme a chemicky ošetřujeme proti plevelům.

A co nás všechny nejvíce těší jsou nové kabiny, které nám byly slavnostně předány do užívání již pro jarní část sezóny v roce 2010. Byla to investice za 5,3 mil. Kč. 4,5 mil. bylo ze státního rozpočtu (tzv. medvěda, posledního) a zbytek z rozpočtu města. Investorem bylo město. Město je vlastníkem veškerého nemovitého majetku užívaného TJ Sokol. Spolupráce s městem je výborná a my za to moc děkujeme.
Kabiny byly udělány přesně podle našich požadavků. Není vše úplně ideální. Je potřeba poděkovat všem, co se na realizaci podíleli. Z mého pohledu nejvíce se o výstavbu zasloužil pan Chvalina s jeho firmou Chvalis a ještě jako sponzorský dar přidal střídačky.
Co budeme ještě dělat je záchytná síť za brankou. Máme problém s obsluhou závlahy. Nabízena je automatická závlaha a to vzhledem k vysokým nákladům je hudba budoucnosti. Ale kdyby k tomu jednou došlo, je nutné i nové podloží - zemina pro trávu.

Naší TJ v Okresních soutěžích reprezentuje 5 mužstev.
Naše TJ má zhruba 200 členů, z toho je 70 mládežníků. S takovou členskou základnou se může pochlubit málokterá obec našeho okresu.
Nyní nově nám situaci trochu komplikuje nová registrace u FAČRu, to je ještě navíc k stávajícím registračním průkazům. Každý registrovaný musí platit čl. příspěvek do Prahy. Z tohoto důvodu jsme registrovali jen ty, kteří budou nastupovat k soutěžním utkáním a těm funkcionářům co ta utkání budou zabezpečovat. Zatím jich je 72. Slibují, že nějaké peníze z FAČRu budeme dostávat. Zatím nedostáváme nic. Náš roční rozpočet je zhruba 100 tis. Kč. Polovina je pokryta městem a zbytek sponzorskými dary. Město ještě za nás navíc hradí spotřebovanou elektrickou energii a vodu pro závlahu.

Mužstva

Prvním mužstvem je stará garda (nad 35 let), která je účastníkem okresní soutěže neřízené Okresním fotbalovým svazem. Prostě si to řídí sami fotbalisté. Systém uspořádání mužstev je podle oblastí. Ne tedy podle výkonnosti, což je problém a můžete na hřišti vidět velké výkonnostní rozdíly. Hrát vyrovnanou partii s Litoměřicemi, Žitenicemi nebo Terezínem může být jen snem. Důležité je si zasportovat a ten výsledek není až tak důležitý. Ostatně kdy máte možnost si zahrát proti Jiřímu Novotnému ze Sparty nebo Markovi Vítovi apod. Dnes by jste v mužstvu Žitenic měli vidět Jana Bergera a Tomáše Skuhravého.

Dalším oddílem a účastníkem okresní soutěže řízené Okresním fotbalovým svazem je mužstvo dospělých. Dospělým se v roce 2003/2004 po letech úsilí podařilo postoupit do třetí třídy. V sezóně 2006/2007 účast v této třídě neobhájili a sestoupili do IV. třídy. V sezóně 2009/2010 si zkusili II. třídu. Ta byla nad jejich síly a nyní jsou zpět ve třetí třídě. V právě uplynulé sezóně (2011/2012) byla na místě vážná obava, zda se vůbec udržíme ve III. třídě.
Projevuje se nedostatek fotbalistů a tak bylo téměř pravidlem, že v základu nastupovalo v průměru 5 a více dorostenců. S výstavbou nových kabin a lepší úrovní hřiště jsme očekávali vyšší zájem o fotbal. To se bohužel nenaplnilo.

Mužstvo dorostu je naším nejúspěšnějším mužstvem v novější historii. Nějaký čas jsme dorost vůbec neměli, naši hráči v rámci meziklubové spolupráce hráli chvíli ve Vrbici. A když dorost byl, po určitém období jsme na sezónu 2007/2008 nemohli pro nedostatek hráčů podat přihlášku. V následující sezóně ano a to také díky návratu Jakuba Bláhy z Roudnice a dlouhodobější podpoře FK Mondi Štětí. Od toho času dorost hrál velmi dobře a v sezóně 2010/2011 vyhrál III. třídu. V následující sezóně, právě skončené (2011/2012), se stal přeborníkem okresu.
Bohužel pokračování v krajském přeboru nebylo možné. Skončilo 7 hráčů ročníku 1993 a z žáků téměř nikdo další nepřicházel.
Úspěšní dorostenci jsou nadějí pro budoucnost mužstva dospělých a naším cílem by měla být účast dospělých ve II. třídě. Tam podle mne Hoštka patří.

Družstvo žáků historicky prožívalo takové výkyvy v úspěšnosti. Většinou v jedné sezóně vyhráli III. třídu, postoupili do druhé třídy a po sezóně se vraceli zpět do III. třídy. Změna nastala v sezóně 2008/2009 kdy jsme postoupily do II. třídy a jsme v ní dosud. Díky úbytku žákovských oddílů a tím změny organizace soutěží je v okrese od nastávající sezóny (2012/2013) již jen II. třída. Stejně jako v dorostu (ta byla již v sezóně 2011/2012 i s účastí dvou mužstev z okresu Ústí). Aktuálně se potýkáme se s nedostatkem hráčů a snad se nám ho podaří překlenout výpomocí kluků z přípravky.

A nejmenší nakonec, to je družstvo přípravky (6 -10 let). Ti hráli systémem satelitních turnajů na polovině hřiště v počtu 1 + 7. V nové sezóně budou hrát systémem dojzápasů zhruba na 1/4 hřiště v počtu 1 + 5. Tady nedostatkem hráčů netrpíme. Ale v současné době ani nedostatkem trenérů, což u dalších mužstev říci nemůžeme. Trenéři hýří aktivitou a tak se to projevuje nejen ve vyšší aktivitě hráčů, ale i rodičů. To v minulosti zvykem nebývalo. Úspěchy v počtu vyhraných zápasů se nijak závažně nehodnotí. Důležité je si zahrát a někdy radost z jednoho vstřeleného gólu je radostí jakoby se vyhrál celý zápas.

O skvělém zázemí se zmínit musím, protože servis pro trenéry a hráče, ale i diváky se výrazně zlepšil a to díky novým kabinám a píli a obětavosti manželů Zedkových.

Velikým problémem je úbytek hráčů a ten je větší, čím je kategorie starší. Čím je mládež starší, tím více ztrácí chuť a motivaci hrát fotbal. Jsou málo zodpovědní, jednou přijdou a jindy zase ne.
Problémem také je odliv kvalitních hráčů směrem do movitějších klubů. Tento problém se týká i těch nejmenších, naše malé hvězdičky odcházejí již v přípravkovém věku a nebo rovnou se registrují ve větších oddílech.

Co nemáme v dostatečné míře, co nám nejvíce chybí, jsou schopní a ochotní funkcionáři a ze všeho nejvíce trenéři. Samozřejmě že toto není problém jen naší TJ. Nebýt současných obětavců a musíme jmenovat Josefa Stieranku, Milana Konfršta, Jiřího Beeru, Jiřího Hirschkorna, Jiřího Halaše, Jiřího Jelínka, Jiřího Hanuše, Jaroslava Slivanského, tak bychom v takovém rozsahu nemohli být účastníky okresních soutěží.
Sponzoři
A závěr mého povídání
O penězích je to vždy a bez nich to nejde, na tomto místě musím poděkovat všem našim sponzorům. Není možné zde vyjmenovat úplně všechny. Především tedy děkujeme: zastupitelstvu města Hoštka, panu Chvalinovi a firmě Chvalis, panu Doležalovi a firmě Norske Skog, panu Biharimu a firmě Labyrint, manželům Metelkovým, panu Radkovi Novákovi stavebninám - Stano, Agru Hoštka a.s., Zděnkovi Voldřichovi, Pavlovi Čulíkovi. Poděkování také patří manželům Bendovým, stavebninám Jirásek,
Dále děkuji všem funkcionářům, trenérům a dalším obětavcům z naší TJ za jejich práci.

kont_spodni.gif, 3 kB
Copyright 2024 © Zefl